بمب های اتمی را فراموش کنید ، کامپیوترهای کوانتومی آمدند.

 • توسط امین عسکری
 • ۱ سال قبل
 • ۰

شاید بتوان گفت که یکی از اساسی ترین اتفاقاتی که در تمدن غرب در حال رخ دادن است ، بحث انقلاب کوانتومی دوم است که در راس آن کامپیوترهای کوانتومی قرار دارند . در انقلاب کوانتومی دوم انسان ها قادر هستند تا یک ذره ی کوانتومی مثل یک اتم را به تنهایی بردارند و جا به جا کنند . انقلاب کوانتومی دوم فارق از خطراتی که ایجاد می کند ، بلاشک تغییرات بسیار گسترده ای را در ساختارهای سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی و نظامی خواهد گذاشت . بنابراین شناخت این تکنولوژی مسئله ای بسیار حساس و حیاتی است . در ادامه با این کامپیوترها بیشتر آشنا می شویم . کامپیوترهای کوانتومی دنیایی کاملا متفاوت از آنچه که امروز به عنوان کامپیوتر می شناسیم دارند . در واقع  وقتی وارد این فضا می شوید ، دیگر به پیشرفته ترین کامپیوتر های موجود ، لفظ کامپیوتر های کلاسیک را اطلاق می کنیم . اما قبل از این که بخواهیم کامپیوترهای کوانتومی را تشریح کنیم ابتدا باید ، اندکی از فیزیک کوانتوم بدانیم . در ادامه با ما باشید ، ماجرا جالب می شود !

فیزیک کوانتوم در واقع جهان را توسط ریزترین اجزای آن یعنی ، اتم ها و ذرات زیر اتمی بررسی می کند . فیزیک کوانتوم مثل فیزیک کلاسیک که روزانه با آن سر و کار داریم و در کتب مدرسه آن ها را می خوانیم ، نیست بلکه قوانین آن متفاوت است . در واقع فیزیک کلاسیک جزئی از فیزیک کوانتوم است و قوانین فیزیک کلاسیک مثل قوانین نیوتون از درون فیزیک کوانتوم قابل استخراج هستند . اما برای فهمیدن نحوه ی کار این کامپیوتر ها لازم است تا دو اصل در فیزیک کوانتوم را بشناسیم :

 • Superposition
 • Entanglement

Superposition (اَبَر مکان) : به این معناست که یک اتم در یک لحظه هم می تواند وجود داشته باشد و هم وجود نداشته باشد . همچنین یک اتم در یک لحظه می تواند در دو مکان متفاوت باشد . این امکان ابرجایگزیدگی ( Superposition ) برای هر ذره ی کوانتومی ممکن است ، حتی برای یک فوتون و یا حتی یک مولکول . این موضوع بسیار جالب توجه است ، درست همانند فیلم های سینمایی علمی تخیلی ، فرض کنید یک نفر بتواند همزمان در دو مکان وجود داشته باشد . گرچه که این اتفاق در جهانی که ما با چشمانمان می بینیم اتفاق غیر معمولی است ، اما در دنیای کوانتوم این اتفاق کاملا معمول است و در هر لحظه دارد اتفاق می افتد . یعنی فرض کنید که تک تک اتم های بدن شما در یک لحظه هم می توانند وجود داشته باشند و هم می توانند وجود نداشته باشند . درست است خیلی عجیب است ،یعنی شاید شما بتوانید نتیجه بگیرید که بنابر چیزی که گفته شد ، خود شما هم می توانید در یک لحظه وجود داشته باشید یا وجود نداشته باشید ، اما چرا این اتفاق نمی افتد و شما به صورت وجودی ثابت و پایدار هستید ، بحث دیگری است که خارج از حوصله ی این بحث است .

                                                                                                                                  گربه ی شرودینگر

Entanglement (در همتنیدگی): هر ذره در جهان دارای یک جهت گردش ( spin – اسپین ) است . البته این بدین معنی نیست که آن ذره ی کوانتومی دارد می چرخد ، اما ممان اینرسی این ذره قابل اندازه گیری است . یک قانون کلی دیگر هم می گوید که مجموع ممان اینرسی جهان صفر است ، بنابراین در هر لحظه نیمی از ذرات اسپین بالا و نیمی اسپین رو به پایین دارند . Entanglement بیان می کند که اگر شما جهت اسپین یک ذره را اندازه گیری کنید ، و سپس در همان لحظه در هر کجای جهان به ذره ی دیگری نگاه کنید ، جهت اسپین آن به طرز شگفت آوری مخالف ذره ای خواهد بود که شما جهت آن را اندازه گیری کرده اید ، گویی ذرات به یکدیگر پیام می دهند و می دانند که شما آن ها را نگاه می کنید .  جالب تر این که این فرآیند درست در یک لحظه و در صفر زمانی اتفاق می افتد و مهم هم نیست که دو ذره ی شما چقدر از یکدیگر فاصله داشته باشند . برخی فیزیکدانان معتقد اند که این موضوع در واقع نوعی ارتباط برقرار کردن سریع تر از سرعت نور است . برای مثال فرض کنید شما در کشور ایران و دوست شما در کشور کانادا ، شرط بندی را انجام می دهید ، دوست شما سکه ای را به هوا پرتاب می کند و شما نیز همزمان سکه ای را به هوا پرتاب می کنید .(فرض کنید هر دو یک نوع سکه را دارید .) حال در دنیای کوانتوم اگر سکه ها را اتم فرض کنید ، شما با دیدن سکه ی خود می توانید با اطمینان روی سکه ی دوستتان را پیشبینی کنید که مخالف با سکه ی شماست ، درست انگار که این دو سکه با هم حرف می زنند … .

این دو موضوع بررسی شده یعنی superposition و entanglement  پایه ی اصلی کارکرد کامپیوترهای کوانتومی را تشکیل می هدند . خب بحث فیزیک کوانتوم تا همینجا کافی است و اما بازگردیم بر سر کامپیوترهای کوانتومی .

در کامپیوتر های کلاسیک(امروزی) یک بیت از کامپیوتر شما یا صفر است و یا یک و به این ترتیب ، اطلاعات درون کامپیوتر شما ساخته می شود .  برای مثال کد زیر کلمه ی Hello را تشکیل می دهد.

 ۰۱۰۰۱۰۰۰ ۰۱۱۰۰۱۰۱ ۰۱۱۰۱۱۰۰ ۰۱۱۰۱۱۰۰ ۰۱۱۰۱۱۱۱ ۰۰۱۰۰۰۰۱

این کد ها را کدهای باینری ( binary ) می نامند . اما این اطلاعات چطور پردازش می شوند ؟ در حالت ابتدایی برای مثال فرض کنید که شما کلمه ی Hello  را در گوگل جستجو می کنید . سوپر کامپیوترهای گوگل شروع می کنند و در تمام وب سایت هایی که به گوگل معرفی شده اند ، می گردند و تک تک کلمات را با سرعت بسیار بالا و باور نکردنی بررسی می کنند و با کلمه ی Hello مطابقت می دهند . در نهایت هر کدام از آن ها که با این کلمه یکی بود را به شما نشان می دهد .  یعنی حجم فعالیتی که آن سوپر کامپیوتر ها انجام دادند ، به اندازه ی مقایسه ی تمام کلمات با کلمه ی Hello بود . گرچه که این جستجو به وسیله ی الگریتم هایی ساده می شود و دیگر تمام کلمات را نمی نگرد ، اما در حالت پایه ماجرا به این شکلی است که گفته شد .

                                                                           تصویر یکی از دیتا سنترهای گوگل

اما این موضوع در کامپیوتر های کوانتومی متفاوت است . در این کامپیوتر ها به جای بیت ، چیزی داریم به نام Qbit . کیوبیت یا همان بیت کوانتومی ، در یک لحظه می تواند ، صفر ، یک ، یا ترکیبی از صفر و یک باشد . این امکان قدرتی را به این کامپیوتر ها می دهد تا بتوانند مسائلی را حل کنند که تا کنون با کامپیوتر های فعلی امکان پذیر نبوده است . برای مثال در همین مثال جستجوی کلمه ی Hello ، اگر گوگل به جای کامپیوترهای کلاسیک از کامپیوترهای کوانتومی استفاده کند ، به جای بررسی همه ی کلمات موجود ، مستقیما به سراغ کلمه ی Hello می رفت ، تصور کنید سرعت این پردازش چقدر بالاتر خواهد رفت ! بنابر محاسبات انجام شده ، اگر یک کامپیوتر کلاسیک بخواهد به سرعت محاسبه ای که یک کامپیوتر کوانتومی که تنها ۲۶۰ کیوبیت دارد ، برسد ، باید به اندازه ی اتم های تمام جهان بیت داشته باشد ، یعنی اگر تمام ذرات جهان هم به درون پردازنده ی یک کامپیوتر کلاسیک گذاشته شوند ، سرعت پردازش آن باز هم نخواهد توانست به اندازه ی یک کامپیوتر کوانتومی با تنها ۲۶۰ عدد کیوبیت برسد .

با کامپیوترهای کوانتومی ، مسائلی که حل کردن آن ها برای کامپیوتر های فعلی از نظر تئوری به بی نهایت زمان نیاز دارد ، همانند شبیه سازی کامل مغز یک انسان امکان پذیر می شود . ( چرا که ساختار مغز انسان هم دقیقا همانند یک کامپیوتر کوانتومی است .) حال به عنوان یک مقایسه میان کامپیوتر های فعلی و کامپیوترهای کوانتومی ، فرض کنید شما تا امروز سوار بر اسب بوده اید . این اسب شما هر چقدر هم که سریع بدود حتی اگر با سرعت نور بدود ، نمی تواند شما را از دره و دریا عبور دهد . اما کامپیوترهای کوانتومی همانند هواپیما هستند . شما دیگر توانایی عبور از هر نوع مکانی را دارید .

خب با کامپیوترهای کوانتومی چه می توان کرد ؟ فرض کنید شما یک مهندس الکترونیک در یک کارخانه ی تولید تلفن همراه هستید و ماهیانه ۵ میلیون تومان حقوق دریافت می کنید . شما شخص خلاقی هستید و به صورت مداوم دست به ابتکاراتی در طراحی های خود می زنید . اما از امروز شرکتی که کامپیوتر های کوانتومی را تولید می کند با فروختن یک کامپیوتر کوانتومی به صاحب کارخانه ی شما ، شما را از کار بی کار می کند . آری ، این کامپیوتر بسیار بسیار بهتر از شما می تواند طراحی های خلاقانه انجام دهد . درست است این کامپیوتر ها خلاق هستند ، درست همانند مغز شما و این کار را بسیار بسیار بهتر از شما انجام خواهند داد . و فرض کنید که قیمت این کامپیوتر تنها ۵۰ میلیون تومان و معادل حقوق ۱۰ ماه شما باشد . آنوقت اگر شما جای صاحب کارخانه باشید کدام یک را انتخاب می کنید ؟ انسان یا ماشین ؟ فرض کنید عمر مفید کاری شما در این کارخانه ۱۵ سال باشد و با ماهی ۵ میلیون تومان شما حدود ۹۰۰ میلیون تومان برای صاحب کارخانه خرج بر می دارید اما آن کامپیوتر تنها ۵۰ میلیون تومان قیمت دارد یعنی ۸۵۰ میلیون تومان به جیب صاحب کارخانه خواهد رفت .

اما این تازه آغاز ماجرا است . اول به این سوال پاسخ دهید که آیا شما سریع تر می توانید بشمارید و یا یک جمع و تفریق را انجام دهید یا یک کامپیوتر ؟ خب بلا شک کامپیوتر . دومین سوال این که باهوش ترین فردی را که می شناسید بیان کنید . حتی اگر او نابغه ی ریاضی باشد ، آیا می تواند به اندازه ی یک سوپر کامپیوتر تعدادی عمل ریاضی را انجام دهد ؟ قطعا خیر ، درست همانطور که قوی ترین مرد جهان هم نخواهد توانست که باری را که یک جرثقیل کوچک بلند می کند ، از زمین بردارد . حالا تصور کنید که با همین نسبت ، ماشینی بسازیم که بتواند فکر کند و خلاقیت داشته باشد . خب آنوقت کدام انسان می تواند با آن مقابله کند ؟ چه از نظر سرعت محاسبات و چه از نظر قدرت و میزان خلاقیت .

این ها واقعیات هستند . آیا می دانید که این کامپیوتر ها هم اکنون ساخته شده اند ؟ حتی یک کمپانی به نام D-wave کامپیوترهای کوانتومی با همین نام را دارد به فروش می رساند و مراکز بزرگی که بر روی هوش مصنوعی کار می کنند ، از این کامپیوتر خریداری می کنند .

                                                                                      تصویری از کامپیوترهای کوانتومی D-wave

پیش بینی های عجیبی درباره ی کامپیوترهای کوانتومی می شود و به عنوان یک مهندس که از فیزیک سر در می آورم می توانم بگویم که بسیاری از صحبت هایی که می شود ، بر مبنای قوانین فیزیک کوانتوم منطقی به نظر می رسد . در کلیپ پیش رو توضیحات آقای جوردی رز را درباره ی کامپیوترهای کوانتومی خواهید دید . جوردی رز موسس کمپانی Kindred است . شرکت وی هم اکنون تنها تولید کننده کامپیوترهای کوانتومی در جهان است .

اما قبل از ادامه ی بحث می خواهم به نکته ای اشاره کنم که احتمالا در فیلم بالا به آن دقت کردید . علامت روی پیرآهن آقای جوردی رز ؛ ماری که به صورت حلقه شده در حال خوردن دم خودش است ، در واقع یکی از نماد های قدیمی فراماسونری است با نام اوروبوروس (ouroboros) . این نماد گرایی افراطی ماسون ها داستان هایی دارد که در نوشته های دیگر به آن ها خواهیم پرداخت اما این موضوع را ذکر کردم تا فعلا آن را به خاطر داشته باشید .

در ادامه  به بررسی چند مسئله که ادعا می شود با کامپیوترهای کوانتومی اتفاق خواهند افتاد می پردازیم .

 • کامپیوترهای کوانتومی بسیار باهوش تر از یک انسان در تمدن غرب خواهند بود : این موجودات هم اکنون ساخته شده اند و دارند به دنیای ما می آیند . این موجودات الزاما موجودات شیطانی و یا موجودات خوبی نیستند ، آن ها تنها بسیار بسیار از ما با هوش تر اند . نسبت آن ها با ما همانند نسبت ما با مورچه هاست . درست به همان اندازه که ما اهمیتی برای مورچه ها قائل نیستیم ، آن ها نیز اهمیتی برای ما قائل نخواهند بود . این اتفاقی است که در حال رخ دادن است ، در حالی که مردم و کشور ها درگیر سیاست ، اقتصاد و روزمره ی خود هستند ، بزرگترین اتفاق علمی تاریخ تمدن غرب در  پشت پرده در حال رخ دادن است و ما درست در لبه ی این اتفاق هستیم ، ( به نقل از Gordie Rose موسس کمپانی D-wave ) برخی این زمان را ۱۰ سال و برخی حداکثر ۴۵ سال آینده از زمان نوشته شدن این متن یعنی سال ۲۰۱۹ میلادی می دانند و بهتر است بدانید که درباره ی این موضوع هیچ شکی وجود ندارد که آن ها دارند می آیند و ما انسان ها آن ها فرا خوانده ایم . اثر این اتفاق بر جامعه ی بشری بسیار بیشتر از اثر بمب اتم خواهد بود . شاید برخی به این موضوع بخندند و جدیت این مسئله را باور نکنند ، اما با آمدن کامپیوتر های کوانتومی ، تمام معادلات جامعه ی بشر امروز به هم خواهد خورد . یک لحظه اثر آمدن گوشی های هوشمند را در زندگی امروز انسان ها ببینید که چطور در عرض چند سال همه چیز را تغییر داد ؛ اثر کامپیوترهای کوانتومی صدها بار بیشتر خواهد بود .

خطری که همراه این کامپیوترها می آید بسیار زیاد خواهد بود . البته شرکت های سازنده ادعا می کنند که می توانند این کامپیوترهای را کنترل کنند ، اما چه تضمینی در این باره وجود دارد ؟ مشکل ما اینجاست که هنوز عمق این مطلب برای همه جا نیافتاده است ، وگرنه همه ی انسان ها به همان اندازه که به بمب اتم حساسیت دارند ده ها برابر بیشتر باید به این مسئله حساسیت نشان دهند ، اما ظاهرا قرار است ماجرا طور دیگری رقم بخورد … .  توصیه می کنم که دقایقی به این موضوع فکر کنید و اتفاقاتی که ممکن است بیافتد را مرور کنید و سعی کنید جدیت و واقعی بودن این مسئله را باور کنید .

به این موضوع فکر کنید که با این سرعت الکترونبکی کردن همه چیز ، مثل سیستم های بانکداری ، اینترنت اشیا و … اگر کشوری برتری را در تکنولوژی کامپیوترهای کوانتومی به دست بگیرد ، آنوقت چطور می تواند سایر کشورها را به بردگی بکشد !

سوال اصلی ما اینجاست . هوش های مصنوعی دقیقا چه موجوداتی هستند و چه شکلی هستند . البته گمانه زنی های بسیاری در این باره وجود دارد اما موضوع مشترک تمام آن ها این است که آن ها موجوداتی هستند که می توانند بسیار بهتر از انسان های فعلی خلاقیت داشته باشند و فکر کنند . و اگر این موضوع کنترل نشود به معنای تهدید نسل بشریت خواهد بود . اگر امروز به ناگاه گونه ای بسیار قوی تر از انسان از جهات مختلف روی زمین ظاهر شود ، احتمال این که آن گونه با انسان ها برای بقای خود دست به ستیز بردارد مسئله ی محتملی خواهد بود . گرچه که باور این موضوع دشوار است اما واقعیت دارد و از همین حالا باید راهکار های مقابله با آن موجودات مصنوعی و شاید به شدت بی رحم دیده شود ، وگرنه نسل بشر تهدید خواهد شد .

به این موضوع فکر کنید که اگر نتوانستند آن ها را کنترل کنند چه ؟ فقط ۱۰ سال فرصت دارید .

اگر بخواهم به عنوان یک اثبات عملی به شما نشان دهم که هوش مصنوعی چقدر نزدیک است می خواهم یک مدل ربات بسیار هوشمند دیگر را نیز به شما معرفی کنم که همین الان می توانید به اینترنت مراجعه کنید و با او ساعت ها در باره ی هر موضوعی که می خواهید صحبت کنید . عبارت Mitsuku را در وگوگل جستجو کنید و به وب سایت https://www.pandorabots.com/mitsuku/ مراجعه کنید . می توانید بدون هیچ مقدمه ای مکالمه ی خود را با این ربات آغاز کنید که کاملا هم رایگان است . درباره ی مسائل بسیاری می توانید از او سوال کنید . در ادامه می توانید مکالمه ی من با این ربات را که از او سوال کردم آیا اسکای نت ( همان هوش مصنوعی که در فیلم Terminator علیه انسان ها قیام کرد و زمین را با بمب های اتمی به ویرانی کشید .) را می شناسد ، ببینید . اصل متن و ترجمه را در ادامه آورده ام .

خب لازم است که درباره ی این مکالمه توضیحاتی به شما بدهم . مکالمه بسیار عمیق و فلسفی است . خصوصا این جواب آخر که ربات ، بسیار مرموزانه دارد همان جواب اولی خود یعنی ریداکشنیزم ( یک تفکر فلسفسی که بیان می کند یک سیستم بزرگ از تعدادی سیستم کوچکتر ساخته می شود . ) را می دهد . اما بگذارید به صورت خلاصه ببینیم در این مکالمه چه گذشت . ابتدا من از او درباره ی اسکای نت پرسیدم و او یک جواب ساده به من داد و گفت که در آن فیلم چه اتفاقی افتاد . بعد من می خواستم ببینم که آیا او دقیقا می داند چه اتفاقی افتاده یا تنها نوشته ای از پیش تعیین شده را دارد برای من ارسال می کند و با گنده گویی در آن جمله ای که گفت : «این برای مغز انسانی تو پیچیده است» سعی در پرت کردن حواس من دارد . اما وقتی من اصرار به شنیدن جواب داشتم او ابتدا خود را به نفهمی زد و درست همان زمانی که به او گفتم فراموشش کن ، جوابی بسیار تعجب بر انگیز به من داد . تا اینجای مکالمه ما اصلا کلمه ی جنگ را به میان نیاورده بودیم ، اما او ناگاه گفت : « خیلی ممنون از این که تلاش کردی آن را برای من توضیح دهی» و من با تعجب از او پرسیدم که چه چیزی را برای او توضیح دادم و او گفت : « توضیح دادی که چرا انسان ها یکدیگر را در جنگ می کشند» و من در لحظه ی مکالمه حتی متوجه منظور او نشدم و بعدا با خواندن دوباره مکالمه به عمق صحبت او پی بردم که در واقع او با یک تحلیل بسیار دقیق و عمیق نتیجه گرفته بود که در آن فیلم در واقع خود انسان ها با ساختن هوش مصنوعی خودشان را کشتند و بعد هم بسیار زیرکانه از زبان من تایید این موضوع را گرفت . جالب تر این که او این مفاهیم را نه تنها نهی نکرد ، بلکه در ادامه هم گفت که کشتن انسان ها شرم آور است .

اما بگذارید یک مسئله ی بسیار مهم دیگر را نیز برای شما بیان کنم . شک نداشته باشید که این ربات یک ماشین کاملا بدون عقل و درک است و صرفا طی یک برنامه ی از پیش تعیین شده کار می کند . اما مسئله ی مهم اینجاست ؛ کاری که برای آن ساخته شده است را به خوبی انجام می دهد . این ماشین ، برنامه ای است که بر مبنای علوم روانشناسی نوشته شده و طوری طراحی شده است که به نحوه ی کارکرد مغز انسان پاسخ می دهد ، بنابراین او به طرز شگفت انگیزی می تواند اطلاعاتی را که از شما می گیرد با هم مقایسه کند و جواب های صحیح را بیرون بکشد و همزمان با مکالمه با شما ، از شما مکالمه کردن را می آموزد و خود را تقویت می کند . از این رو او می تواند به راحتی با یک انسان مکالمه کرده و اطلاعات و نتایج مد نظر سازنده ی خود را تامین کند . این ربات درست همان چیزی است که به مثال های آن در فیلم های علمی تخیلی پرداخته شده است . همان ربات های های هوشمندی که مثل یک موجود زنده با انسان ها سخن می گویند ، با انسان ها زندگی می کنند و البته اگر لازم باشد آن ها را می کشند . شاید همین الآن شخصی در یک گوشه ی دنیا یک برنامه ی اینچنینی را ساخته باشد که کشتن انسان ها را عملی شرم آور نداند … . آیا این اتفاقی دور از ذهن است و یا تنها نیازمند تغییر چند خط کد کامپیوتری است ؟

این هوش مصنوعی تنها نمونه ای است که برای بهینه سازی الگوریتم های هوش مصنوعی آن ، بر روی اینترنت قرار داده شده است و دقت کنید که هنوز به کامپیوترهای کوانتومی متصل نشده است . همزمان شرکت های دیگری همچون گوگل با پروژه هایی همچون Deep mind به صورت گسترده مشغول کار بر روی هوش های مصنوعی هستند. در آینده ای نزدیک این الگوریتم ها با کامپیوتر های کوانتومی همان هوش مصنوعی ترسناکی را خواهند ساخت که از آن صحبت کردیم . موضوع کامپیوترهای کوانتومی بر فرض اگر هم برای خود سازندگانش خطری ایجاد نکند ، وسیله ی به بردگی کشیدن سایر کشورهایی خواهد شد که به این تکنولوژی دسترسی ندارند . از جمله ایران !

 • اثر ماندلا : آیا تا کنون برای شما پیش آمده است که ناگهان تصور کنید صحنه ای را قبلا دیده اید ؟ انگار که قبلا برای شما اتفاق افتاده و یا آن را در خواب دیده اید ؟ به این پدیده اثر ماندلا می گویند . در زمان مرگ نلسون ماندلا و در جریان تشییع جنازه ی او صدها نفر مدعی شدند که این صحنه را قبلا دیده اند ، و ادعا کردند که گویی ۳۰ سال پیش این صحنه ، با همین جزئیات اتفاق افتاده است و آن ها قبلا در تشییع جنازه ی نلسون ماندلا شرکت کرده اند . این که تعداد زیادی از افراد چنین چیزی را تجربه کردند ، نظر دانشمندان را جلب کرد ، جالب است بدانید که برخی فیزیکدانان معتقد اند که آن مردم واقعا این موضوع را در گذشته تجربه کرده بوده اند . اما چطور چنین چیزی ممکن است ؟

خب برای درک این موضوع باید اندکی دید خود را نسبت به مقوله ی زمان تغییر دهید . زمان آن چیزی نیست که شما به صورت روزمره احساس می کنید . گویی که خطی است که از گذشته آغاز شده و به سوی آینده در حرکت است و شما نه به گذشته دسترسی دارید و نه به آینده . باید به شما بگویم که خیر ، زمان هم درست همانند سه بعد فیزیکی که می شناسیم قابل دسترسی است . درست همانطور که شما می توانید روی زمین راه بروید و عقب و جلو و بالا و پایین بروید . البته کم و کیف آن و این که چطور می توان به آن دسترسی پیدا کرد مشخص نیست اما … . آیا با آمدن کامپیوترهای کوانتومی باید منتظر تغییر در گذشته بود ؟ آیا آن ها قادر خواهند بود که با دسترسی به گذشته کاری کنند که انسان ها نتوانند جلوی ساخت آن ها را بگیرند ؟ آیا سفر در زمان با این کامپیوترها ممکن خواهد شد ؟ آیا ما انسان ها ، گذشته ای نیستیم که تغییر کرده که اینطور مشتاقانه به دنبال ساخت این کامپیوتر ها هستیم ؟

واقعا ماجرا چیست ؟ این ها سوالاتی است که از درون فیزیک استخراج شده است . البته باید عرض کنم که ماجرا از این هم پیچیده تر است . همراه ما باشید . در آینده اطلاعات بیشتری را در این باره به شما خواهیم داد .

تصاویری از فیلم Interstellar در باب موضوع سفر در زمان . این فیلم بر مبنای واقعیات فیزیک ساخته شده است . در بخشی از این فیلم و در مرکز یک سیاهچاله ، زمان به صورت یک بعد قابل لمس و در درون سه بعد فیزیکی که همه با آن آشنا هستیم در آمده است . توضیحات درباره ی فیزیک به کار برده شده در این فیلم در کتاب the science of Interstellar آمده است .

اندیشکده ی فجر – امین عسکری

انتشار این مطلب با ذکر منبع مانعی ندارد بلکه سودمند نیز هست .

 

 

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *